Viktor Stocker na mezinárodí akordeonové soutěži

Viktor Stocker pronikl mezi světovou špičku

Přestože současná doba umělcům nepřeje a i děti, které se věnují hudbě, mají podmínky kvůli pandemii koronaviru ztížené, akordeonista Viktor Stocker rozhodně nezahálí. Kromě docházky do Základní umělecké školy ve Vlašimi, kde je žákem Jiřího Neužila, se jedenáctiletý hudebník od letošního roku vzdělává také u přední české akordeonistky Markéty Laštovičkové. Převážně pod vedením této havlíčkobrodské rodačky se Viktor v uplynulých měsících připravoval mimo jiné na světový pohár ve hře na akordeon. Jedná se vůbec o nejnáročnější světovou soutěž, která je v tomto oboru považována za pomyslné mistrovství světa.

Během náročné přípravy se Viktor také těšil na to, že se podívá do Portugalska, kde se soutěž měla v listopadu konat. Vzhledem k aktuální situaci se však mistrovství muselo odehrát on-line. O to náročnější soutěž Viktora čekala. Bylo nutné připravit velmi kvalitní živou nahrávku, kterou posuzovala 14členná mezinárodní porota. Viktor letos nastupoval ve velmi náročné kategorii klasické hudby do 12 let, kde patřil k nejmladším účastníkům. V obrovské konkurenci téměř šedesáti hudebníků ze 13 zemí obsadil nádherné 6. místo a dokázal tím, že patří do naprosté světové špičky. Nutno dodat, že na vítězného čínského akordeonistu, který předvedl naprosto famózní výkon, Viktor ztratil pouze necelý půlbod. Díky vlašimskému akordeonistovi se tak mezi světovou špičku v této kategorii dostala vedle Číny, Ukrajiny a Francie právě i Česká republika. Gratulujeme a Viktorovi přejeme, aby se mu splnil jeho sen a příští rok si z této náročné soutěže přivezl některou z medailí.

ZUŠ Vlašim