Vlašimské písmohraní – dílo žáků literárně dramatického oboru

Karanténní výuka a také velká inspirace dokončeným literárním sborníkem Limeriky, o který se se svými žáky zasloužil Josef Pekárek ze ZUŠ Rožmitál, mě přiměly ke zkompletování žákovských literárních počinů nejen z období karantény, ale i před ní. Slova konečně byla přeměněna v činy. Uf! A snad Josef Pekárek promine nezastřenou inspiraci v použití výtvarných děl slavných umělců…Těm několika málo obrázkům, jež se staly prvotním impulsem k literárnímu tvoření, a několika dětským komiksům by bylo smutno. Navíc se na text doplněný obrázky hezky kouká…

A JAK TAKOVÉ LITERÁRNÍ POČINY VZNIKAJÍ? Tvůrčí literární práci lze samozřejmě zadat klasicky: „Napište toto a toto na téma X!“ My zkoušíme i jiné cesty. Třeba: vybrat si obrázek a k němu vymyslet příběh, na zadané úvodní věty či verše existujících děl vymyslet pokračování, v textu využít zadaná konkrétní slova, vymyslet příběh s názvem již existujícího díla… Takto inspirované texty naleznete právě v naší sbírce.

Jinak jsme v minulosti s některými skupinami zkoušeli tvůrčí psaní inspirované poslechem hudby, pocity získanými v cestě naslepo, hmatovými dojmy a píšeme samozřejmě i v rámci přípravy divadelního představení (dopisy postavám, autorovi, obvyklý den postavy apod.).

Dost už bylo kecání! Příjemné počtení!
Zdraví Vás Kateřina Dudová a všichni dramaťáci

Vlašimské písmohraní